Skansen kolejowy w Chabówce znają chyba wszyscy miłośnicy kolej oraz ich żony, synowi, córki, wnuki i wnuczki oraz rodzice i połowa znajomych.

Skansen kolejowy w Chabówce znają chyba wszyscy miłośnicy kolei oraz ich żony, synowie, córki, wnuki i wnuczki oraz rodzice i połowa znajomych.

Miejsc, w których para ciągle bucha z kotła, a ludzie traktujący pracę jak pasję – albo uprawiający pasję pracując – robią wszystko, żeby stare i piękne maszyny utrzymać w stanie „używalności”. Takich miejsc jest niestety mało, z każdym rokiem coraz mniej, głownie ze względów finansowych.

Skansen w Chabówce wraz z całym swoim taborem organizacyjnie należy do PKP Cargo (Stan na wakacje 2019). Cały skansen to trochę magiczna kraina, w której czas się zatrzymał na dawnej bocznicy kolejowej lub peronie, złożonym z elementów dawnego peronu kolejowego ze stacji Kraków Główny.

Tutaj dzieci mogą doświadczyć kawałka historii oglądając, wchodząc, dotykając i czytając o historii najpiękniejszych lokomotyw – nie tylko parowych – jakie dawniej jeździły po torach, będących teraz w posiadaniu skansenu. Skansen zawiera też ciekawe modele wielu maszyn używanych dawniej w przemyśle.

Na wielki plus dla muzeum trzeba zaliczyć fakt, że jest to skansen „żywy” – tutaj naprawdę można dotykać, wchodzić na, pod, czy do środka wybranych pojazdów.

Na próżno szukać tu tabliczek „nie dotykać” lub oddzielających na dwa metry od interesującego nas przedmiotu barierek. No bo jak inaczej dotknąć kawałka historii nie dotykając go, co jest przecież normą na wielu wystawach w muzeach, nawet tych „przyjaznych dzieciom”. Tutaj można praktycznie wszystko!

Regularnie od wielu lat skansen organizuje sezonowe pociągi retro, kiedyś do Zakopanego, a obecnie najczęściej na trasie do Kasinki Wielkiej. Przy współpracy władz skansenu z Nowosądeckim Stowarzyszeniem Miłośników Kolej organizowane są także cykliczne inne imprezy i przejazdy pociągami retro w rejonie całej południowej polski.

Bieżące informacje na temat planowanych imprez są publikowane na stronie internetowej skansenu http://skansenchabowka.pl/

Jedną z większych imprez, które odbywają się na terenie skansenu jest coroczna Parowozjada, na którą zjeżdżają się nie tylko miłośnicy kolei, ale całe rodziny z dziećmi, nawet zza granicy.

Wtedy na jeden dzień opustoszały skansen w Chabówce zamienia się w tętniący życiem, niemal międzynarodowy dworzec kolejowy.

Jeśli będziecie kiedyś w okolicach Chabówki w Małopolsce bardzo serdecznie polecamy Wam zatrzymać się na kilkadziesiąt minut w skansenie, zobaczyć krajobraz kolejowy – momentami, jak po bitwie – ale z wieloma pięknie odrestaurowanymi i będącymi „pod parą” perełkami! To prawdziwa gratka dla amatorów kolejnictwa.

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce
34-720 Chabówka
GPS: N: 49° 35`46, E: 19° 55`43