Są też wyjątkowe ogrody zoologiczne, jak np. Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, do którego trafiliśmy w 2018 roku opuszczając po kilku dniach Beskid Żywicki.

Mini Zoo w Ustroniu wcale nie jest takie mini, jest za to niezwykłe. Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu jest to wyjątkowy ogród zoologiczny, do którego trafiliśmy w 2018 roku, opuszczając Beskid Żywicki, jako krótka przerwa w podróży podczas drogi do Wrocławia.

Mini Zoo, czyli Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu powstał w 2002 roku i posiada pewną kluczową cechę, wyróżniającą go na tle innych ogrodów zoologicznych. Tutaj zwierzęta żyją w pewien sposób „wolno”. To my wkraczając w alejki parku wchodzimy do ich domu.

Można spotkać wolno przechadzające się pomiędzy zwiedzającymi stada muflonów, czy danieli lub wylegujące się w słońcu alpaki.

Oczywiście jest grupa zwierząt, którą oglądamy zza ogrodzenia, a są to m.in. żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki oraz jenoty.

Oczywiście zwierzęta można karmić, na miejscu można kupić specjalnie przeznaczoną dla zwierząt, zdrową i lubianą przez nie karmę. Wszystkie zwierzęta, które przechadzają się pomiędzy zwiedzającymi cechują się spokojem, w pewien sposób nie boją się ludzi, ale też nie są nachalne.

Jeżeli czują zainteresowanie ze strony człowieka pozwolą się pogłaskać i nakarmić. Jeżeli natomiast chcemy ominąć stado wspominanych np. danieli to bez problemu możemy to uczynić, a one nie będą na siłę podążać naszym śladem.

O wybranych godzinach można wziąć udział w pokazach lotów ptaków drapieżnych, które nam w sposób szczególny przypadły do gustu. W Parku jest zarówno Sokolarnia, w której przebywa ok. 30 różnych ptaków, jak i Sowiarnia.

W mini zoo możemy spotkać takie ptaki jaki m.in.: aguja, bielik amerykański, orzeł stepowy, pustułka amerykańska, raróg górski, sokół indyjski, jastrząb gołębiarz, myszołów zwyczajny i inne.

Podczas jednej wizyty w Mini Zoo można zobaczyć dwa różne pokazy, jeden przy Sokolarni, a drugi przy Sowiarni.

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu to bardzo popularne miejsce, stąd w sezonie ilość gości jest spora – nam udało się trafić tak pomiędzy sezonami, było to w okolicy pierwszego dnia wiosny kiedy spadł śnieg, więc siłą rzeczy w parku nie było tłumów.

Przed wizytą: polecamy sprawdzić na stronie Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu aktualne godziny otwarcia, godziny pokazów sokolniczych oraz ceny biletów – http://www.lesnypark.pl/

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu
ul. Zdrojowa 16
43-450 Ustroń
GPS: N:49°43`08, E:18°49`47