Skamieniałe miasto w Ciężkowicach
Skamieniałe miasto w Ciężkowicach, a dokładniej Rezerwat przyrody nieożywionej Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach jest to zbiór bardzo fantazyjnie i nietypowo ukształtowanych różnych form skalnych, przez które poprowadzone są ścieżki turystyczne.

Skamieniałe miasto w Ciężkowicach, a dokładniej Rezerwat przyrody nieożywionej Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach jest to zbiór bardzo fantazyjnie i nietypowo ukształtowanych różnych form skalnych, przez które poprowadzone są ścieżki turystyczne.

Warto tutaj zaznaczyć „ścieżki” – ponieważ jest jedna, ta główna i oficjalna, lecz dookoła jest całe mnóstwo nagle odochodząc z różnych stron niepozornych ścieżek i dróg leśnych, które przy dłuższym pobycie też warto „zbadać”.

Występujące w rezerwacie wspomniane formy skalne, przez swój wygląd zyskały charakterystyczne dla siebie nazwy, takie jak: baszta, ambona, platforma, grzęda, grzyb skalny, progi, nawisy itp… Skamieniałe miasto zbudowane jest w dużej mierze z gruboziarnistych piaskowców porozrzucanych na obszarze lasów mieszanych, które poddane działaniu wiatru, czasu, wody i ruchów górotwórczych oraz erozji przybierają najróżniejsze formy i kształty skalne.

Samo wejście do rezerwatu od ulicy Krynickiej w Ciężkowicach jest dobrze zauważalne, na miejscu jest parking i jakiś bar. Parking oczywiście płatny oraz punkt do zakupu biletów wstępu do rezerwatu.

Skamieniałe miasto w Ciężkowicach to był cel nieplanowany naszych podróży, znaleźliśmy się przypadkiem, ponieważ pogoda pokrzyżowała nam inne, górskie plany. Na przejście całej trasy „tam i z powrotem” z chwilą odpoczynku na piknik trzeba sobie zarezerwować dwie godziny. Z Krakowa dojazd do rezerwatu jest dość sprawny i nie zajmuje więcej niż półtorej godziny.

Sporą ciekawostką jest fakt, że przez rezerwat przechodzi szlak turystyczny, który dalej schodzi do ul. Tysiąclecia w Ciężkowicach, gdzie również znajduje się parking – podczas naszego pobytu nie było tam ani osoby pobierającej opłaty za postój, ani za wstęp do rezerwatu.

Czyli, okazuje się, że płatne jest tylko jedno (stan na sierpień 2019), oczywiście to najbardziej popularne wejście z kilku, którymi można dostać się w świat tych skalnych i magicznych budowli. Czy tak będzie nadal, czas pokaże.

Więcej informacji jak np. aktualne ceny biletów, dokładna mapka – plan skamieniałego miasta lub informacje o możliwości wynajęcia przewodnika znajduje się na stronie https://skamienialemiasto.pl/

Na koniec chcemy dodać, że trasa przez skamieniałe miasto jest prosta i łatwa. Dużą radość daje dzieciom wspinanie się na wystające elementy skalne, chowanie na półkach czy w dziurach, których pełno przy każdej formie skalnej.

Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto
33-190 Ciężkowice
GPS: N: 49° 46`35, E: 20° 57`57