Nasza nauka angielskiego w domu opiera się w 100% na grach i zabawach. Realizacje podstawy programowej łączymy z rozwijaniem małej i dużej motoryki, ćwiczeń prawo i lewopółkulowych, koordynacji ręka-oko itd.

Nauka angielskiego w domu, czyli zrób z tego dobrą zabawę!

Wszystkie dzieci, bez względu na wiek lubią gry – przynajmniej my nie znamy takich co nie lubią 🙂

Dlatego nasza nauka angielskiego w domu opiera się w 100% na grach i zabawach. Realizacje podstawy programowej łączymy z rozwijaniem małej i dużej motoryki, ćwiczeń prawo i lewopółkulowych, koordynacji ręka-oko itd. A przy tym się świetnie bawimy!

Przykładowy scenariusz zajęć

Poniżej przestawiamy różne aktywności, które można wykorzystać, aby nauka angielskiego w domu była przyjemniejsza. W ramach naszej edukacji domowej realizujemy je czasem tylko wybrane albo wszystkie, ale rozłożone na kilka dni. Do niektórych wracamy jako powtórzenie przed egzaminem.

Trochę ruchu

Najpierw mała rozgrzewka z części ciała, stron „right-left” i dużej motoryki. Na podłodze układamy karty z odciskami stóp i rąk w formie ścieżki szerokiej na trzy karty i długiej w zależności od rozwoju dziecka i … długości korytarza 🙂 Dziecko staje na początku trasy, a my mówimy: „Put your left foot, right hand and right foot.” i tak aż do końca trasy. Potem dziecko samo nazywa ślady zanim na nie stanie.

Jeśli znajdziemy tematyczną anglojęzyczną piosenkę z pokazywaniem, to jest to również świetny element na rozpoczęcie zajęć lub jako przerywnik pomiędzy aktywnościami.

Przedmioty potrzebne do zajęć chowamy w różnych miejscach w domu lub w ogrodzie. Należy je wszystkie odszukać wykonując polecenia typu: „go to the kitchen”, „look under the table”, „go straight”, „turn left”.

Nauka angielskiego w domu
Nauka angielskiego w domu
Nauka angielskiego w domu

Burza w słoiku

Do zobrazowania poznawanych elementów najczęściej korzystamy z już istniejących przedmiotów jak przybory szkolne, owoce, warzywa, zabawki, w przypadku zwierząt posiłkujemy się figurkami. A czasem musimy zrobić chmury albo burzę w słoiku:)

Nauka angielskiego w domu
Nauka angielskiego w domu
Nauka angielskiego w domu

Poznawanie słownictwa

Po odnalezieniu wszystkich przedmiotów poznajemy ich nazwy po angielsku. Do tego prawie zawsze używamy kart trójdzielnych i lekcji trójstopniowej wg pedagogiki Marii Montessori. W skrócie: najpierw prezentujemy przedmioty podając ich nazwy: „This is a ruler.”, „This is a pencil.”, „This is a pen.”. Następnie prosimy o wskazanie konkretnego przedmiotu: „Show me the pen”. Dodatkowo prosimy o wykonanie jakiejś czynności: „Put the ruler on the chair.”

Nauka angielskiego w domu
Nauka angielskiego w domu

Ostatni etap to zweryfikowanie opanowania skojarzenia nazwa-przedmiot. Wskazujemy przedmiot i pytamy: „What’s this?”. Więcej o lekcji trójstopniowej.

Układanie, łączenie i podpisywanie

Karty z obrazkiem i podpisem przygotowujemy i rozcinamy tak, aby każda litera była na osobnym elemencie układanki. Powstają wtedy swego rodzaju puzzle.

Nauka angielskiego w domu

W celu utrwalenia słownictwa łączymy obrazki z podpisami. Świetnym pomysłem jest zalaminowanie kartki, wtedy pomoc będzie wielorazowego użytku.

Nauka angielskiego w domu

Zamiast pisać w zeszycie zdecydowanie wolimy kartoniki z obrazkiem i kolorową liniaturą. Potem wklejamy je do lapbooka, gdzie chowamy również pozostałe pomoce, aby wszystko było w jednym miejscu. Szerokość liniatury można dostosować do umiejętności dziecka. Dla rozpoczynających swoją przygodę z pisaniem większą np. 1 cm, a dla tych, którzy już sprawnie piszą standardową 0,5 cm.

Nauka angielskiego w domu

Cieniowy obraz i liczenie elementów

Kolejna zabawa to rozpoznawanie cieni i nazywanie przedmiotów po angielsku: „What can you see?”, „I can see a pen, pencil, ruler and sharpener.” Można zacząć od pojedynczych przedmiotów, a potem przejść do łączonych kart. Tutaj ćwiczymy dodatkowo lewą półkulę.

Na stole układamy odpowiednią liczbę przedmiotów albo wykładamy karty i zadajemy pytanie: „How many rulers?”. Ćwiczymy w ten sposób liczebniki i liczbę mnogą.

Nauka angielskiego w domu
Nauka angielskiego w domu

Domino

Domino mamy w wersji podłogowej: duże kartoniki z przejrzystymi obrazkami i czytelną czcionką. Gramy na dwa sposoby: albo w pojedynkę, albo w kilka osób.

Nauka angielskiego w domu

Wersja jednoosobowa łatwiejsza: układamy wszystkie kartoniki przed sobą i jeden losowy na środku. Następnie dokładamy kartoniki po prawej stronie zgodnie z napisem, aż wykorzystamy wszystkie.

Wersja jednoosobowa trudniejsza: układamy wszystkie kartoniki przed sobą i jeden losowy na środku. Następnie dokładamy kartoniki po lewej stronie zgodnie z obrazkiem, aż wykorzystamy wszystkie.

Wersja kilku osobowa łatwiejsza: jeden losowy kartonik kładziemy na środku, a pozostałe rozdajemy wśród wszystkich uczestników. Pierwsza osoba czyta napis po prawej stronie i pyta: „Who has ruler?”, ta, która ma taki obrazek odpowiada: „I have ruler.”, dokłada odpowiedni kartonik i pyta znowu zgodnie z napisem na tym kartoniku. Gra toczy się, aż wszyscy dołożą swoje kartoniki.

Wersja kilku osobowa trudniejsza: jeden losowy kartonik kładziemy na środku, a pozostałe rozdajemy wśród wszystkich uczestników. Pierwsza osoba rozpoznaje obrazek po lewej stronie i pyta: „Who has book?”, ta, która ma taki napis odpowiada: „I have book.”, dokłada odpowiedni kartonik i pyta znowu zgodnie z obrazkiem na tym kartoniku. Gra toczy się, aż wszyscy dołożą swoje kartoniki.

Bingo

Bingo jest dobre na wszystko:) Gra jest szybka, dynamiczna, jest efekt rywalizacji. U nas sprawdza się zawsze. Zasady gry: każdy uczestnik dostaje planszę z obrazkami i znaczniki (może być nimi wszystko: kamienie, kasztany, klocki, a nawet nakrętki – ćwiczymy dodatkowo motorykę małą), a kartoniki z napisami układamy zakryte w stosik. Odkrywamy po kolei kartoniki i jeśli mamy dany przedmiot na swojej planszy zakrywamy go znacznikiem. Wygrywa osoba, która pierwsza ułoży znaczniki w jednej linii: pionowej lub poziomej i ogłosi to słowem: „BINGO”.

Nauka angielskiego w domu

Memo

Memo to gra genialna w swojej prostocie, a dodatkowo ćwiczy pamięć, spostrzegawczość i szybkie kojarzenie. Przygotowujemy pary kartoników obrazek i podpis, rozkładamy je losowo zakryte. Następnie na zmianę uczestnicy odkrywają po 2 kartoniki. Gdy znajdą dwa takie same obrazki, zachowują je dla siebie. Kto ma więcej par kartoników na koniec, ten wygrywa.

Nauka angielskiego w domu

Coś artystycznego

Na zakończenie zawsze robimy coś dobrego dla naszej prawej półkuli i duszy artysty. Jest to tematyczne ozdabianie lapbooka, składanie origami, malowanie, wyklejanie albo lepienie z plasteliny lub masy solnej.

Nauka angielskiego w domu
Nauka angielskiego w domu

Nauka angielskiego w domu szczególnie w ramach tzw. edukacji domowej może być wspaniałą zabawą i przygodą.

Część z pomocy, które wykorzystujemy oczywiście dostępne są w naszym sklepie nudzi-msie.pl